Politikë

PD në Gjykatë, Berisha: Edi Rama ndërhyn te sistemi i drejtësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 17/05/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas reaguar pas deklaratës së Gjykatës së Apelit të Tiranës ditën e sotme.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Berisha shprehet se Gjykata ka publikuar një deklaratë politike dy orë para se të hidhet shorti për gjyqtarin që do të shqyrtonte kërkesën e Rithemelimit, për të mos pranuar ankimimin e bërë nga Enkelejd Alibeaj.

Berisha shprehet më tej se kjo është një ndërhyrje e pastër antikushtetuese në sistemin e drejtësisë nga kreu i qeverisë Edi Rama.

Postimi i Berishës

Deklarata e pare ne historine e botes!

Te dashur miq, prej tre javesh, ne kundershtim flagrant me ligjet e vendit gjate te cilave Gjykata e Tiranes nuk i dha PD nje kopje te vendimit anti ligjor te gjykateses Blerina Muça, e cila ne kundershtim flagrant me ligjin dhe me nderhyrje antikushtetuese te Edi Rames dhe Guvernatores Kim (sic e pohoi ajo vete) shpalli pale ata qe kurre nuk kane qene pale.

Kete vendim antiligjor kjo gjykate e dergoi sot ne Apel, perseri duke mos ia dhene vendimin PD, e cila ishte pale e vetme ne proces.

Por ky akt antiligjor ne nje rast unik ne historine e Shqiperise dhe te botes, shoqerohet nga nje deklarate politike e gjykates se Apelit publikuar dy ore para se sa te hidhet shorti per gjyqtarin qe do te shqyrtonte çeshtjen.

Kjo deklarate qe asnjehere nuk eshte bere ne paradhenie nga ndonje gjykate, as ne diktature, deshmon ne menyre te pakundershtueshme:

1- nderhyrjen e turpshme dhe diktimin e nje deklarate te tille gjykates nga Edi Rama, e cila tregon perpjekjet e tmerrshme per ndikimin ne drejtesi.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kete nderhyrje brutale ne punen e gjykatave, rikujtojme se nje deklarate e tille nuk eshte bere as kur Alibasha sulmoi eger gjykatesin e gjykates se Tiranes, nje dite para se te vendoste per kuvendin e 11 Dhjetorit te vitit 2021 te PD.

 

 

Pas