Kryesore

PD kërkon shtyrjen e votimit për ngritjen e Komisionit për Reformën Zgjedhore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 08/11/21 |
Opi Nion

Deputeti demokrat, Alfred Rushaj, në fillim të seancës plenare tha se me kërkesë të Partisë Demokratike, kërkon tërheqjen e votimit të ngritjes së Komisionit për Reformën Zgjedhore.

Ai tha se ngritja e komisionit do të bëhet në seancën e radhës.

Propozoj ta heqim nga rendi i ditës ngritjen e komisionit të posaçëm parlamentar për Reformën Zgjedhore, dhe ta kalojmë në seancën tjetër”- tha Rushaj.

Ndërsa kërkesa e tij u dakordësua në Kuvend.

Kërkesa për ngritjen e këtij Komisioni u bë më 27 tetor nga 10 deputetë të Partisë Demokratike. Qëllimi i këtij komisioni të posaçëm do të jetë hartimi i ndryshimeve kushtetuese dhe adresimi në kuadrin ligjor të rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it ./Opinion.al

Pas