Aktualitet

Pas protestave,banorët e ‘5 Majit’ kallëzim penal në SPAK për prishjen e banesaveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 11/02/22 |
Opi Nion

Banorët e lagjes “5 Maji” i janë drejtuar Prokurorisë së Posaçme për prishjen e banesave të tyre.

Ditën e sotme ata kanë depozituar një kallëzim penal SPAK, pasi kundërshtojnë shembjen e banesave.

Avokatja, Adriana Kalaja, në një dalje për mediat u shpreh se aktmarrëveshja që i është drejtuar banorëve është diskriminuese, e pabazuar në ligj. Më tej ajo tha se banorët kërkuan që SPAK të bëjë sekuestron preventive dhe të ndalë aksionin për shembjen e banesave deri në sqarimin e planit.

“Sipas nesh e gjitha nisi me VKM 78 të janarit të 2020 që ka në fokusin e saj rindërtimin. Aktmarrëveshja që i është drejtua banorëve është diskriminuese, e pabazuar në ligj. Ajo nuk merr në konsideratë interesat e banorëve dhe nuk ka afat se kur do të japë efektet. Ligji e përcakton qartazi se duhet të ketë një vendim prishje. Vendim prishje që e kemi konsideruar shkelje flagrante. Kemi kallëzuar dhe kryetarin e kadastrës, pasi ka kthyer përgjigje negative në shpërdorim të detyrës, se banorët nuk mund të legalizohen. Të gjithë komponentët që kemi parashtruar para SPAK, besoj do të hetohen. Kemi kërkuar marrjen e masës së sekuestros preventive mbi projektin. Projekti është i Boerit, që nuk ka lidhje me projektin e rindërtimit për shkak të pasojave të tërmetit. Ne i kemi kërkuar SPAK, vënien e sekuestrosh preventive mbi këtë projekt dhe pezullimin e aksionit të prishjes deri në zbardhjen e çështjes.”, tha Kalaja./Opinion.al

Pas