Sport

Pas akuzave për përdhunim, Neymar në të tjera telashe


               Publikuar në : 09:59 - 09/06/19 |
Opi Nion

Pak ditë më parë lojtari brazilian Neymar u akuza për përdhunimin e një modeleje.

Pas akuzave, sponsorat e yllit të futbollit Neymar kanë pezulluar fushatat e reklamave.

Lajmi është konfirmuar nga agjentët e Neymar, të cilët thaksuan kjo situatë do mund të vazhdojë derisa drejtësia të vendos për akuzat që rëndojnë mbi brazilianin.

NR Sports, mbajtësi i të drejtave të emrit dhe imazhit të Neymar, tha se asnjë kontratë sponsorizimi nuk ishte anuluar, ndonëse nuk detajonte se cilat fushata ishin pezulluar.

“Të gjithë partnerët, për arsye të dukshme, janë të vëmendshëm dhe të vetëdijshëm për ngjarjet që po ndodhin,”- u tha në deklaratë.

Nike tha më parë gjatë javës se ishte “shumë e shqetësuar” për akuzat për përdhunim.

Mastercard tha se kishte vendosur të pezullonte fushatën reklamuese me Neymar.

Neymar, një nga emrat më të mëdhenj të futbollit, ka pasur mbështjetje midis brazilianëve pas akuzave.

Sondazhet tregojnë se më shumë se 60% e brazilianëve besojnë se është i pafajshëm, dhe madje edhe presidenti Jair Bolsonaro shpalli publikisht pafajësinë e tij.

Modelja akuzoi sulmuesin e Paris Saint-Germain për përdhunim në një hotel në Paris në maj. Ajo kaloi rreth gjashtë orë duke i dhënë një deklaratë në policinë e Sao Paulo të premten.

Edhe Neymar dha një deklaratë në polici pasi publikoi mesazhet intime mes tyre në ËhatsApp dhe videot e fotot e 26-vjeçares në internet.

Modelja tha se futbollisti u zemërua pasi ajo nuk pranoi të kryente marrëdhënie seksuale pa marrë masa mbrojtëse. Sipas saj Neymar vazhdoi të kryente marrëdhënie seksuale me të dhe e goditi në mënyrë të përsëritur./ Opinion.al E.Xh.

Pas