Bota

Parlamenti Europian organizon të martën Samitin për Ballkanin Perëndimor


               Publikuar në : 13:57 - 24/01/20 |
Al Do

Kryetarët e Parlamenteve të Ballkanit Perëndimor do të mblidhen në Parlamentin Evropian, nën udhëheqjen e Presidentit Sassoli, për të diskutuar perspektivat evropiane për rajonin e tyre.

Krerët e parlamenteve nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia do të mblidhen të martën për të diskutuar perspektivat evropiane për Ballkanin Perëndimor. Atyre do tu bashkohet edhe Presidenti i Parlamentit të Kroacisë, vendi që aktualisht mban Presidencën e radhës të Këshillit të BE-së.

Folësit do të takohen me Presidentin e Parlamentit Evropian David Sassoli, kryetarët e grupeve politike të PE si dhe Grupin e Punës të Komisionit për Punë të Jashtme për Ballkanin Perëndimor.

“Mezi pres t’i mirëpres kryeparlamentarët nga Ballkani Perëndimor në Parlamentin Evropian. Kjo shtëpi ka qenë gjithmonë e përkushtuar në mënyrë të vendosur në perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Dihet që ne ishim shumë të zhgënjyer nga dështimi i Këshillit Evropian për të filluar negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut tetorin e kaluar. Tani është koha të ecim së bashku dhe të vazhdojmë të përparojmë. Parlamentet janë thelbësore në këtë drejtim. Unë e mblodha këtë Samit për ne për të zhvilluar një strategji për rolin që parlamentet mund të luajnë në drejtimin e axhendës së reformës së BE dhe në dhënien e masave konkrete për të përmbushur aspiratat evropiane të njerëzve të Ballkanit Perëndimor. Jam i bindur se nuk ka kohë dhe vend më të mirë për ta bërë këtë. “, tha kreu i PE, David Sassoli

Bashkëpunimi parlamentar, e ardhmja e Evropës dhe procesi i zgjerimit, i cili ka ngecur pas mosmarrëveshjeve në Këshill mbi hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, janë në axhendën e samitit. Në rezolutën e tij të miratuar tetorin e kaluar, Parlamenti shprehu zhgënjimin që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk ishin në gjendje të fillojnë bisedimet e pranimit, duke theksuar se procesi i zgjerimit ka luajtur një rol vendimtar në stabilizimin e Ballkanit Perëndimor.

Takimi me anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme të Grupit Punues për Ballkanin Perëndimor do të jetë i hapur për publikun. /Opinion.al

Pas