Bota

Papa Françesku reagon për çështjen e “Shën Sophia”: Kam shumë dhimbje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:27 - 12/07/20 |
Opi Nion

Papa Françesku ka reaguar pas vendimit për kthimin iemuzeut Shën Sophia, që dikur ka qënë kishë, në një xhami.

Në fjalimin e tij të së Dielës në Sheshin e Shën Pjetrit me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Detit, Papa Françesku theksoi: “Deti shkon përtej mendimeve të mia, shkon në Kostandinopojë dhe te Shën Sofia. Kam një dhimbje të madhe”.

Ndërhyrja e Papës u zhvillua përkundër faktit se pothuajse të gjithë vëzhguesit parashikuan se nuk do të fliste për këtë për të mos krijuar probleme për komunitetin e vogël katolik që jeton në Turqi.

Pas