Sport

Pankarta homofobike, UEFA ndëshkon kombëtaren e Hungarisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:32 - 10/07/21 |
Opi Nion

Federata Evropiane e Futbollit, ka ndëshkuar kombëtaren hungareze për të luajtur dy ndeshje pa tifozë.

Po ashtu, Federata hungareze e  futbollit është gjobitur me 100,000 euro, për shkak të asaj që UEFA e cilësoi si sjellje diskriminuese të mbështetësve të saj, gjatë kampionatit evropian, Euro 2020.

Hungaria luajti dy ndeshjet e para të turneut kundër Portugalisë dhe Francës në Budapest. Gjatë ndeshjes me Portugalinë, në mediat sociale qarkulluan imazhe të tifozëve hungarezë, duke mbajtur parulla që u konsideruan kundër LGBT .

Pas