Bota

Padi për mashtrim ndaj Trump, fëmijëve të ish-presidentit dhe bizneseve të tijBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:32 - 21/09/22 |
Opi Nion

Prokurorja e Përgjithshme e shtetit të Nju Jorkut ngriti një padi gjithëpërfshirëse të mërkurën kundër ish-presidentit Donald Trump, tre prej fëmijëve të tij të rritur dhe Organizatës Trump. Në padi pretendohet se ata ishin përfshirë në një mashtrim që zgjati mbi një dekadë dhe që ish-Presidenti e përdori për të pasuruar veten.

Në padinë prej më shumë se 200 faqesh, Prokurorja e Përgjithshme Letitia James, pretendon se mashtrimi preku të gjitha aspektet e biznesit Trump, duke përfshirë pronat e tij dhe fushat e golfit.

Sipas padisë, Organizata Trump mashtroi huadhënësit, siguruesit dhe autoritetet tatimore duke përdorur vlerësime mashtruese.

“Këto akte mashtrimi dhe keqinterpretimi ishin të ngjashme në natyrë, u kryen nga menaxhmenti i lartë në Organizatën Trump si pjesë e një përpjekjeje të përbashkët për çdo deklaratë vjetore dhe u miratuan në nivelet më të larta të Organizatës Trump duke përfshirë dhe vetë Trumpin”, thuhet në padi.

Trump dhe fëmijët e tij, Donald Trump Jr., Eric Trump dhe Ivanka Trump, përmenden si të pandehur në padi. Emërohen gjithashtu Allen Weisselberg, ish-CFO për Organizatën Trump, dhe Jeff McConney, një tjetër ekzekutiv i kompanisë për një kohë të gjatë.

James tha se ajo beson se ligjet shtetërore dhe penale mund të jenë shkelur dhe ia referoi çështjen zyrës së avokatit amerikan për Distriktin Jugor të Nju Jorkut dhe Shërbimit të Ardhurave të Brendshme.

James po kërkon 250 milionë dollarë fonde të supozuara të marra në mënyrë të paligjshme dhe për të ndaluar përgjithmonë Trump dhe fëmijët e përmendur në padi të shërbejnë si drejtor të një biznesi të regjistruar në shtetin e Nju Jorkut. Ajo po kërkon gjithashtu të anulojë certifikatën e korporatës së Organizatës Trump, e cila, nëse jepet nga një gjykatës, mund ta detyrojë kompaninë të ndërpresë operacionet në shtetin e Nju Jorkut./Opinion.al

Pas