Sociale

Pa ushqim, me plastmas në vend të panolinave,Ana kujton vuajtjet kur lindi vajzën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:38 - 17/04/22 |
Opi Nion

Të rinj, të dashuruar, të martuar dhe me një dëshirë të madhe për t’ia dalë mbanë edhe pse vështirësitë ekonomike i sfiduan fort. Në historinë e saj në “Ka Një Mesazh Për Ty”, Ana rrëfen se pas humbjes së një njeriu të dashur për të, vjehrrës së saj, bashkëshorti mbetet pa punë teksa vajza e tyre sapo kishte ardhur në jetë.

Më herët, në rubrikën e “E diela shqiptare” në Tv Klan, 23-vjeçarja shpjegoi se familja e kishte këshilluar që të mos martohej shpejt. Kjo fjalë e tyre bëri që ajo të mos i shtrinte dorën për ndihmë kur ishte në pamundësi, ndonëse ajo dhe vajza e saj të sapolindura mbeteshin të uritura për ditë të tëra.

Ana: Pas lindjes së vajzës, im shoq humb punën dhe ne ngelim pa asnjë burim të ardhure, pa asnjë gjë fare.

Ardit Gjebrea: Asgjë?

Ana: Asgjë, asgjë.

Ardit Gjebrea: Si jetonit? 

Ana: Me shumë vështirësi. Mund të them që mund të rrinim edhe 2-3 ditë pa ngrënë, vajzën thjesht e ushqeja me çfarë të mundesha. Ndoshta kisha qumësht gjiri, por ajo donte dhe shtesën, kishte nevojë edhe për më shumë. Blija qumështin, kur e blija, dhe që ta ushqeja e holloja me ujë që ta shtoja. Ka pasur shumë raste kur në vend të panolinave unë i vendosja napa të bardha dhe ia mbështillja me plastmas.

Ardit Gjebrea: Pse nuk iu drejtove familjes tënde.

Ana: Unë vuaja, nuk doja që dhe familja ime të vuante. Nuk doja se e dija që ata do më gjendeshin pranë dhe më janë gjendur, por nuk doja t’i shqetësoja. Nuk e bëja dot, thoja më mirë të vuaj se sa t’iu them atyre dhe ata të vuajnë me mua, nuk e bëja dot.

Ardit Gjebrea: Por ishte dhe vajza jote.

Ana: E di. Shumë gjëra ata ndoshta do t’i marrin vesh nga ky emision se nuk i dinë.  Nuk i dinë sepse nuk iu kam treguar. Ndoshta për faktin që si të thuash, në njëfarë mënyre ata më dolën nga borxhi, je shumë e vogël  për të krijuar familje.

Ardit Gjebrea: Në njëfarë mënyre, dënove veten?

Ana: Dënova veten, njëkohësisht edhe vajzën time./tvklan.al

 

Pas