Emisionet

“Opinion”/ Profesione të rralla


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:10 - 15/07/21 |
Opi Nion

Është diskutuar të mërkurën në emisionin “Opinion” mbi temën “Profesione të rralla”.

Kjo puntatë i është drejtuar restauratorëve, të gjithë personat që merren me restaurimin e objekteve të kultit apo dhe të tjera objekte.

Emisioni është ndërtuar mbi tetë histori, e para ka qenë ajo e Iris Elezit e cila merret me restaurimin e filmave shqiptarë.

Pranvera Neziri është personazhi i histroisë së dytë që është transmetuar në “Opinion” e cila merret me restaurimin e mobilieve.

Materiali i tretë i takon Xhoxhi Fanit i cili merret me përpunimin e gurit dhe të drurit.

Adrian Çene dhe Andi Spahia janë personazhet e historisë së katërt janë dy restaurator për monumentet e kultit.

Historia e pestë i përket restaurimit të Arkivit të Shtetit nga Marinela Ndrija e cila merret me të gjitha restaurimet i dokumentëve të rëndësishme nga 200- 300 vjeçare.

Evis Kumi është personazhi i cili merret me restaurimin e fotografive të vjetra.

Një nga restauratorët e makinave Retro, Përparim Kolasi ka qenë personazhi i rradhës dhe ka treguar or profesionin e tij të rrallë.

Dhe e fundit nga rradha personazhi i cili ka mbyllur emisionin “Opinion” kanë qenë pjestarët e familjes Kapedani me profesion orëndreqës./Opinion.al

Pas