Emisionet

Opinion/ Historia e konfliktit SHBA-Iran!


               Publikuar në : 11:30 - 08/01/20 |
Geljano Fataj

Mbrëmjen e së martës në emisionin “Opinion” me drejtues Blendi Fevziun u trajtua tema lidhur me historikun e tensioneve 41-vjeçare mes SHBA-së dhe Iranit.

Shumë nga vendet më të zhvilluara të botës janë vendosur në alert pas vrasjes nga një sulm i SHBA-së i gjeneralit Kasem Soleimani, një prej personave me influent në Iran.

Vrasja e tij duket se ka rihapur një plagë të vjetër e cila daton prej 41 vitesh lidhur me tensionet mes Iranit dhe SHBA-së.

Të ftuar në studio për të folur për temën ishin analisti Tomor Alizoti, analisti Redi Shehu, pedagogu Fitim Zekthi dhe pedagogu Ermal Hasimja.

Ndërsa në pjesën e tretë të emisionit ”Opinion” u trajtua falimentimi i kompanisë ajrore “Fly Ernest”, e cila ka lënë pasagjerët që kanë prerë bileta, (përfshirë edhe shqiptarë) pa fluturime. Pasagjerët nuk dinë nëse do të rimbursohen  sa i përket biletave që kanë blerë në këtë kompani./Opinion.al/

 

 

Pas