Bota

OKB nxjerr shifrat: Më shumë se 500 mijë persona janë larguar nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 28/02/22 |
Opi Nion

Më shumë se 500,000 refugjatë janë larguar nga Ukraina në vendet fqinje mes pushtimit të vazhdueshëm dhe agresionit ushtarak të Rusisë, tha të hënën Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR).

“UNHCR po punon me partnerët dhe autoritetet lokale për të ofruar ndihmë humanitare dhe për të mbështetur ata në nevojë”, shtoi UNHCR në një Tweet.

Në një postim të mëparshëm në Twitter, Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi, tha se vendet fqinje duhet ta ndajnë urgjentisht këtë përgjegjësi “në mënyra konkrete”.

Bashkimi Evropian ka treguar “unitet dhe veprim të vendosur” në një mënyrë “të paparë më parë” në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, tha të hënën komisionerja e BE-së për Çështjet e Brendshme Ylva Johansson duke folur nga një kamp i lëvizshëm refugjatësh në pikën kufitare Siret në Rumani.

“Unë shoh gjithashtu nevojën që Komisioni Evropian të rritet kur bëhet fjalë për mbështetjen në financim, në personel dhe në aspekte të tjera,”-tha ajo./Opinion.al

Pas