Bota

OBSH:Virusi ngjan me gripin spanjoll, 50 milionë viktima në valën e dytë  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 26/06/20 |
Opi Nion

Epidemia Covid është duke u sjellë njëlloj sikurse e kishim menduar. Dhe krahasimi është gripi spanjoll, sjellja e të cilit ngjason me Covid. Vala e tij ra në verë dhe mori forcë në tetor, duke shkaktuar 50 milionë viktima në valën e dytë. Kështu ka deklaruar Ranieri Guerra, drejtor i OBSH, gjatë një interviste në emisionin “Agorà”, në Rai 3, duke iu përgjigjur në këtë mënyrë edhe atyre ekspertëve që e kanë cilësuar emergjencën të mbyllur.

Nga ana tjetër për zhvillimin e një vaksine, të kurave apo të zhvillimit të testeve kundër koronavirusit duhen 31,3 miliardë euro në 12 muaj, sikurse ka bërë me dije OBSH.

Objektivi i OBSH është ndër të tjera edhe mundësimi i 500 milionë testeve për vendet me të ardhura të pakta apo mesatare brenda mesit të vitit 2021, si dhe prodhimi i 2 miliardë dozave vaksinë, nga të cilat 1 milardë për vendet e varfra./Opinion.al

Pas