Bota

OBSH kundër dozës së tretë të vaksinave anti-COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:48 - 12/07/21 |
Opi Nion

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, është shprehur kundër dozave të treta të vaksinave anti-COVID për ata që tashmë janë vaksinuar.

Ai shprehet se, teksa varianti “Delta: vijon të përhapet, duhet kryhet sa më shpejt imunizimi i vendeve të varfëra.

Shefi i OBSH-së ka thënë më se disa punëtorë shëndetësorë në vijën e parë të frontit, ende janë të pavaksinuar.

Thirrja e tij vjen ndërkohë që shumë shtete po përballen me hezitim për vaksinim dhe shqetësime për variante më të transmetueshme të koronavirusit.

“Dallimi në furnizime me vaksina kundër COVID-19 në botë është shumë i madh dhe jo i barabartë”, ka thënë Tedros.

“Disa shtete dhe rajone janë duke porositur miliona doza përforcuese, para se shtetet tjera të vaksinojnë punëtorët shëndetësorë dhe grupet më të rrezikuara”.

Ai ka përmendur prodhueset amerikane të vaksinave, kompanitë Pfizer dhe Moderna, që po planifikojnë të ofrojnë doza përforcuese për të siguruar imunitet afatgjatë.

Mirëpo ai ka sugjeruar që këto doza duhet të dërgohen te skema COVAX, e OBSH-së, e cila synon të ndajë vaksina për vendet e varfra.

“Varianti Delta po përhapet në botë, duke nxitur shpërthime të reja, të infektuar dhe të vdekur”, ka thënë Tedros.

Sipas tij, për variantin Delta, i identifikuar fillimisht në Indi, tani është raportuar në 104 shtete.

Këtë javë, Anthony Fauci, ekspert për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se është shumë herët për të rekomanduar dozën përforcuese për ata që tashmë janë vaksinuar kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton ky virus.

Pas