Bota

OBSH, jo emergjencë ndërkombëtare për epideminë e Ebolës


               Publikuar në : 17:04 - 15/06/19 |
geliano fataj

Organizata Botërore e Shëndetit vendosi të mos shpallë situatë emergjence për epideminë e Ebolës, megjithë përhapjen e saj nga Republika Demokratike e Kongos drejt Ugandës.

Komisioni i ekspertëve të OBSH-së u mblodh për të tretën herë në Gjenevë, për të rivlerësuar epideminë, për të cilën disa ekspertë thonë se përmbush të gjitha kriteret për t’u konsideruar një emergjencë ndërkombëtare.

Kreu i Komisionit të Emergjencave të OBSH-së tha se epidemia përbën një situatë emergjence shëndetësore për Kongon dhe rajonin, por se nuk i përmbush kriteret për një emergjencë të shëndetit publik me përmasa ndërkombëtare. OBSH-ja mendon se rreziku i përhapjes përtej rajonit është i vogël.

Që nga themelimi në vitin 2005, Komisioni i Emergjencave i Organizatës Botërore të Shëndetit ka shpallur emergjencën shëndetësore vetëm në katër raste.

Epidemia e tanishme e Ebolës ka filluar në gusht të vitit të kaluar dhe ka marrë deri më tani jetët e mbi 1400 personave. Këtë javë, virusi u përhap edhe në Uganda, në zona pranë kufirit me Ruandën dhe Sudanin Jugor, duke ngjallur shqetësimin se mund të përhapet në disa vende të tjera./ Opinion.al

Pas