Bota

“Nuk jam ndjerë kurrë vetëm”, Mattarella përgatitet të lërë presidencën italiane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:33 - 01/01/22 |
Opi Nion

“Unë besoj se çdo President i Republikës, në momentin e zgjedhjes së tij, ndjen dy nevoja themelore: të zhvishet nga çdo përkatësi e mëparshme dhe të marrë në dorë ekskluzivisht interesin e përgjithshëm, të mirën e përbashkët si të mirën e secilit.  Dhe më pas rolin, kompetencat dhe kërkesat e institucionit që ai merr nga paraardhësi i tij – duke i ushtruar plotësisht deri në ditën e fundit të mandatit – duhet t’i kalojë të paprekura tek pasuesi e tij”.

Janë këto fjalët e Sergio Mattarella-s në fjalimin e fundit drejtuar italianëve, ku ai konfirmon së “për pak ditë” detyra e tij në Pallatin Quirinale do të përfundojë siç e parashikon  Kushtetuta.

Një detyrë sfiduese dhe emocionuese, që zgjati shtatë vite, në të cilën ai nënvizoi: “Nuk jam ndjerë kurrë vetëm”./Opinion.al

 

Pas