Life Style

Nga “robotët seksi” tek ekspozita, muzeu i seksit hapet në MiamiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 09/01/23 |
Opi Nion

Duke ndërthurur të thellën dhe lojën, Muzeu i Seksit është bërë një nga atraksionet më të vlerësuara të qytetit të Nju Jorkut në TripAdvisor që kur u hap në Manhattan në 2002.

Tani muzeu po vjen në Miami, Florida, ku një post i ri do të strehojë gjithçka nga “robotët seksi” deri tek një ekspozitë mbi historinë e produkteve të shëndetit seksual.

I vendosur të hapet këtë pranverë, institucioni do të zërë një magazinë të madhe prej 32,000 metrash katrorë të konvertuar në lagjen Allapattah të Majamit, e cila është shtëpia e një numri në rritje të vendeve të artit dhe dizajnit.

Drejtori ekzekutiv dhe themeluesi i muzeut, Daniel Gluck, tha në një deklaratë se programi i tij inaugurues “mishëron ambiciet tona për të qenë një forum që provokon mendime rreth seksit dhe seksualitetit”.

E vendosur në tre hapësira të mëdha galerie, ekspozitat hapëse përfshijnë një prezantim solo nga Hajime Sorayama, e cila ka bashkëpunuar më parë me Dior Men dhe këngëtarin fitues të çmimeve Grammy, The Weeknd. Shfaqja përmban katër nga skulpturat e famshme të “robotit seksi” të artistit japonez, secila me lartësi mbi 9 metra, si dhe 20 nga pikturat e tij erotike retro-futuriste.

Diku tjetër, një ekspozitë e titulluar “Seksi modern: 100 vjet dizajn dhe mirësjellje” do të shqyrtojë se si ka ndryshuar promovimi dhe perceptimi i produkteve të shëndetit seksual që nga vitet 1920.

Një instalacion i përhershëm “Super Funland: Journey into the Erotic Carnival”, u projektua ndërkohë me ndihmën e artistëve dhe stilistëve, duke përfshirë yllin e televizorit RuPaul Charles. Ndër 20 “argëtimet” e instalimit është një tank sirenë 40 metra i gjerë, sipas një njoftimi për shtyp që njofton nisjen.

Muzeu u projektua nga Snøhetta, firma norvegjeze e arkitekturës që qëndron pas Pavijonit të Muzeut Përkujtimor Kombëtar të 11 Shtatorit të Nju Jorkut dhe zgjerimit të vazhdueshëm të sallës së performancës së Orkestrës Simfonike të St. Magazina e ripërdorur, e cila është më e madhe se muzeu origjinal i Nju Jorkut, do të përmbajë gjithashtu hapësirë ​​për shitje me pakicë dhe një bar.

Që nga hapja e dyerve të tij në Avenue 5 të Manhatan-it dy dekada më parë, Muzeu i Seksit – i njohur gjithashtu si MoSex – ka pritur më shumë se 40 ekspozita “të përkushtuara për të ruajtur, paraqitur dhe festuar rëndësinë kulturore të seksualitetit njerëzor”. Duke paraqitur atë që ai e përshkruan si “bursa më e mirë e tanishme”, ekspozitat e fundit kanë shqyrtuar çështje që variojnë nga aborti tek puna seksuale.

Koleksioni i përhershëm i muzeut përmban mbi 20,000 artefakte dhe vepra arti, duke përfshirë fotografi, kostume dhe lodra historike seksi. Gluck tha se hapja e një poste në Miami, e cila tashmë është shtëpia e një muzeu të artit erotik, shënoi një “piketa të rëndësishme” për institucionin.

Pas