Politikë

Në Shqipëri larg mediave, Basha shfaqet në Këshillin e EuropësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:25 - 25/01/23 |
Opi Nion

Pasi u largua nga drejtim i PD, Lulzim Basha ka qëndruar larg mediave, madje edhe në Kuvend ka shkuat më rrallë.

Por, ditën e sotme ish-kryetari i PD është shfaqur mledhjen e Asamblesë Parlamentare në Këshillin e Europës.

Basha gjatë fjalës së tij ka folur për Kosovën, duke thënë se pavarësia e kij shteti është një realitet i pakthyeshëm dhe se është koha për të vendosur paqen në rajon.

“Pavarësia e Kosovës është një realitet i pakthyeshëm. 15 vjet pas pavarësisë së Kosovës dhe një vit pas agresionit rus në Ukrainë është koha të vendosim paqen dhe stabilitetin. Do të ishte një gabim shumë i madh për cdo vend po të hiqte paralele, cfarë po ndodh në Ukrainë sot është një zile për Ballkanin Perëndimor.” -tha ndër të tjera Basha.

Pas