Aktualitet

Në prag të zgjedhjeve lokale, PDIU braktis koalicionin qeverisës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 11/09/18 |
b.f

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet pritet të braktisë koalicionin qeverisës. Sot pasdite në orën 17:00 është mbledhur Këshilli Kombëtar i partisë së çamëve, ku pritet të dalin me një vendim për bashkëpunim me PD e Lulzim Bashës. Ky vendim i PDIU-së vjen pak muaj para zgjedhjeve lokale.

Aktualisht në parlament, PDIU ka vetëm 1 deputet: Dritan Bicin i cili zuri vendin e Aqif Rakipit. Ndërsa Reme Lala e cili doli deputete nga listat e PDIU-së iu bashkua PS-së. Ndërsa Elena Xhina e Elbasanit ka dalë deputete e pavarur.

“Mollë sherri” siç duket u bë Bashkia e Dibrës, shqetësime që i ka bërë publike edhe vet kryeministri Edi Rama. Ky i fundit shprehte shqetësimin e tij nga fuqizimi politik i drejtuesve lokalë të PDIU në Dibër.

Pas mbledhjes së këshillit kombëtar do të votohet Shpëtim Idrizi që të mandatohet për të negociuar me Partinë Demokratike.

Pas