Bota

Në morg nuk ka vende dhe spitale të mbingarkuara, Kina përballet me COVIDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:27 - 04/01/23 |
Opi Nion

COVID-19 vijon të përhapet me shpejtësi në Kinë edhe pse nga të dhënat laboratorike nuk konfirmojnë variante të reja, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Po ashtu, nuk është e qartë nëse shifrat e viktimave dhe të infektuarve janë reale. Shifrat e viktimave u rritë në Pekin, kur Kina hoqi dorë nga politika “zero COVID”.

“Kjo është krejtësisht qesharake. Katër nga të afërmit e mi kanë vdekur. Shpresoj se qeveria do të jetë e sinqertë me njerëzit dhe pjesën tjetër të botës për atë që ka ndodhur me të vërtetë këtu,- tha një banor i Pekinit për Reuters.

Referuar të dhënave të autoriteteve, spitalet tashmë janë tej mbushum me pacientë, teksa numri i viktimave vijon të rritet.

Vetëm në harkun kohor të një viti, në Kinë kanë vdekur nga COVID-19 1 milion persona.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reuters (@reuters)

Pas