Kryesore

Ndryshimet kushtetuese, reagon KE: Për të ardhur keq që nuk pati kompromis


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 30/07/20 |
Opi Nion

Pas miratimit nga ana e mazhorancës së ndryshimeve kushtetuese dhe formulës së koalicioneve, ka ardhur reagimi i Ana Pisonero, zëdhënësja e Komisionit Europian.

Pisonero shprehet në “Twitter” se është  për të ardhur keq që politika shqiptare nuk mundi të gjejë gjuhën e konsensusit për këto ndryshime. Po ashtu, ajo thekson se këto ndryshime duhen të diskutohen në Këshillin Politik në një mënyrë gjithëpërfshirëse.

Më tej, Pisonero shkruan se ndryshimet e Kodit Zgjedhor “kanë përmbushur kushtin e vendosur nga Këshilli kur vendosni hapjen e negociatave të pranimit në Mars. ”

“Ndërsa pranojmë miratimin nga Parlamenti i Shqipërisë të disa ndryshimeve në Kushtetutë në lidhje me sistemin zgjedhor, është për të ardhur keq që nuk është caktuar më shumë kohë në fazën përgatitore për të gjetur një kompromis me të gjitha partitë në Këshillin Politik . Ndryshimet në kodin zgjedhor të miratuar nga Parlamenti më 23 korrik për të zbatuar marrëveshjen e 5 qershorit, bazuar në rekomandimet e OSBE / ODIHR, kanë përmbushur kushtin e vendosur nga Këshilli kur vendosni të hapni negociatat e pranimit në Mars. Tani është thelbësore që ndryshimet në kodin zgjedhor për të zbatuar ndryshimet kushtetuese, në veçanti listat e hapura si edhe roli i koalicioneve parazgjedhore, të diskutohen siç duhet me të gjithë aktorët politikë në Këshillin Politik në një mënyrë bashkëpunuese  gjithëpërfshirëse përpara se të votohen”- shkruan Pisonero./ Opinion.al

Pas