Rajoni

Ndërron jetë adoleshenti rom që u qëllua nga polici grekBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:49 - 13/12/22 |
Opi Nion

Një adoleshent rom, i cili u qëllua në kokë nga policia greke pasi u largua nga një karburant pa paguar, ka ndërruar jetë.

16-vjeçari ishte në një gjendje kritike pasi oficerët hapën zjarr pas një ndjekjeje të shkurtër në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanikun.

Mjekët në spitalin e Hipokratit thanë se djali vdiq në orën 10:10 me orën lokale (08:10 GMT) të martën.

Oficeri i përfshirë në ngjarje është arrestuar dhe është vënë nën hetim.

Kjo ngjarje vjen në vijim të një serie incidentesh të ngjashme në Greqi dhe ka ngjallur një debat rreth dhunës policore në vend.

Në të shtënat e javës së kaluar, adoleshenti u akuzua se kishte mbushur makinën e tij me 20 € (17 £) benzinë, përpara se të ikte nga stacioni pa paguar.

Filmimet e publikuara të martën shfaqën 4 policë që ndodheshin brenda karburantit në atë kohë.

Djali ia mbathi ndërsa policët iu vunë nga pas hipur mbi motoçikleta.

Oficeri 34-vjeçar hapi zjarr pasi adoleshenti e drejtoi mjetin drejt tyre me qëllimin për t’i përplasur.

Pas