Bota

Ndërmjetësoi krizat politike shqiptare, vdes ish-deputeti i PE Eduard KukanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:58 - 10/02/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare ish-deputeti i Parlamentit Europian, Eduard Kukan.

Ai gjithashtu ka qenë ministër i Jashtëm i Sllovakisë, ndërsa lajmin për vdekjen e tij e bëri të ditur Ministria e Jashtme e Sllovakisë.

Ka ndërruar jetë sot ish-ministri i Jashtëm i Jashtëm Eduard Kukan. Duke shërbyer në kohë të vështira, ai ia kushtoi jetën ndërtimit të Shërbimit të Jashtëm Sllovak. Vendimet e tij vendimtare na mundësuan anëtarësimin tonë në BE dhe NATO. Pa të historia e #Sllovakisë mund të kishte qenë dukshëm e ndryshme. Faleminderit!”-njofton ministria e Jashtme e Sllovakisë.

Kujtojmë se Kukan ka qenë një nga mbështetësit e Shqipërisë në Parlamentin Europian, kryetari i Grupit punues të Komitetit të Punëve të Jashtme të PE për Ballkanin Perëndimor dhe shpesh pjesë e delegacioneve ndërkombëtare që ndërmjetësonin krizat e politikës shqiptare./Opinion.al

Pas