Aktualitet

Ndarja e banesave të rindërtuara nga tërmeti, Rama: Me short, pa Lek e mik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 28/12/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se të gjitha banesat e rindërtuara pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019 po shpërndahen me short.

Në një postim në rrjetin social “Facebook”, Rama shkruan se tashmë nuk ka ndërhyrje me lek dhe mik për ndarjen e banesave të reja.

Gjithashtu, Rama thekson se kushdo që ka një ankesë mund tli drejtohet platformës së bashkëqeverisjes.

“TRANSPARENCA dhe DREJTËSIA në ndarjen e apartamenteve të Rindërtimit është një element kuptimplotë i kësaj historie të bukur solidariteti, respekti, përkushtimi maksimal të politikës ndaj njerëzve më në nevojë.

Çdo apartament është ndarë me short publik dhe jo vetëm që çdo metër katror i Rindërtimit ka shkuar për familjet e prekura nga tërmeti, po edhe pozicioni, shkalla, kati për çdo familje është caktuar pa asnjë ndërhyrje apo ndikim nga jashtë, falë shortit publik.

Dikur edhe banesat sociale ndaheshin me lek e me mik, madje në jo pak raste merreshin nga njerëz me pushtet, ndërsa sot ajo praktikë i përket të shkuarës së abuzimeve me pushtetin e dallavereve me shtetin.

Për të mos lejuar që asnjë gabim i vetëm njerëzor apo largqoftë edhe i qëllimshëm ta cenojë këtë proces ku njerzillëku ka qenë qysh ditën e parë thelbi i përpjekjes sonë, cilido që ka një ankesë mund të drejtohet në platformën e bashkëqeverisjes”, shkruan Rama.

Pas