Bota

Ndahet nga jeta si pasojë e Covid ish-Sekretari Amerikan i Shtetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:21 - 18/10/21 |
Opi Nion

Ish-Sekretari Amerikan I Shtetit Colin Powell, i pari person me ngjyrë që mbajti këtë detyrë në SHBA është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare.

Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij përmes një njoftimi në Facebook, ku mësohet se Poëell humbi jetën si pasojë e komplikacioneve nga Covid 19.

“Gjenerali Colin L. Powell, ish-Sekretar i Shtetit u nda nga jeta këtë mëngjes pas komplikaacioneve të Covid 19”, njoftoi familja duke lënë të kuptojë se ai ishte I vaksinuar plotësisht.

Me 19 Shkurt 2000 ish sekretari amerikan i shtetit Pauell vizitoi Tiranen ku nenshkroi dy marreveshje te rendesishme me ish kryeministrin Fatos Nano dhe ish zëvendëskryeministrin dhe asokohe minister i jashtëm Ilir Meta. Marrëveshja kryesore ishte ajo mes qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në lidhje me mosdorëzimin e qytetarëve amerikanë në Gjykatën Ndërkombëtare Penale.
Sipas kësaj marrëveshje, qytetarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhen në territorin e Shqipërisë, në mungesë të miratimit të shprehur prej qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nuk do të dorëzohen apo transferohen në asnjë mënyrë në Gjykatën Ndërkombëtare Penale për çfarëdolloj qëllimi.

Ish Presidenti Alfred Moisiu i akordoi Puellit medaljen “Gjergj Kastrioti – Skërnderbeu”. Pyetjes se përse u zgjodh Shqipëria për nënshkrimin e kësaj marëveshje Ish -Sekretari amerikan i Shtetit asistoi në nënshkrimin e një marrëveshjeje trepalëshe Shqipëri-Maqedoni-Kroaci për integrimin në NATO.
Kjo marrëveshje e njohur si Karta e Adriatikut ka sherbyer si një dokument tepër i rëndësishëm për integrimin në Aleancën e Atlantikut Verior.
Marrëveshja i shërbeu planit të përbashkët veprimi mes tri vendeve të rajonit nën mbikëqyrjen e SHBA-së. Synimi kryesor ishte anëtarësimi në NATO në samitin e ardhshëm të Aleancës proces qe u realizua me 1 Prill te vitit 2009 ne Samitin e Strasburgut./Opinion.al

 

Pas