Aktualitet

Ndahet nga jeta gazetari dhe poeti shqiptar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:24 - 16/01/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta gazetari dhe poeti shqiptar Demir Gjergji.

Lajmin e hidhur e ka dhënë djali i tij përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Shokë dhe miq të babait tim, Demir Gjergji, me dhimbje të madhe ju njoftoj se babai ndërroi jetë. Homazhet do të Kryhen diten e Marte nga ora 8:30 tek Shtëpia ( Liqeni i Thatë , Rruga HAMDI Garunja ) me pas do e shoqerojme për ne banesen e fundit !”, ka shkruar ai.

Kush ishte Demir Gjergji?

Demir Gjergji pati një fëmijëri e rini të vështirë, ku krijimet e para i shkroi si minator e më pas botimi i parë poetik në vitin 1974.

Një emër i njohur në letrat shqipe, për dy dekada ai ka qenë gazetar dhe drejtues i emisioneve të suksesshme në Radio Tirana “Fjala si fillim, Fjala si flijim” dhe “Vatër shqiptare”.

Gjergji është nderuar me shumë çmime vlerësuese për krijimtarinë në poezi e prozë dhe me Medaljen “Naim Frashëri” të Klasit të Dytë (1988) për kontributin e tij në gazetari.

Pas