Aktualitet

Moderna padit Pfizer dhe BioNTech: Kopjuat teknologjinë për vaksinën kundër CovidBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 26/08/22 |
Opi Nion

Kompania “Moderna”  ka paditur këtë të premte Pfizer dhe BioNTech, për shkelje të patentave duke pretenduar se të dy kompanitë kopjuan teknologjinë e saj për të bërë vaksinën e tyre kundër Covid-19.

“Ne besojmë se Pfizer dhe BioNTech kopjuan në mënyrë të paligjshme shpikjet e Moderna-s dhe se ata kanë vazhduar t’i përdorin ato pa leje,” tha në një deklaratë Shefi Ligjor i Moderna Shannon Thyme Klinger.

Sipas një njoftimi për shtyp, paditë për shkeljen e patentave u ngritën në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin e Massachusetts dhe në Gjykatën Rajonale të Düsseldorf në Gjermani.

Moderna tha se kishte paraqitur patenta nga 2010 deri në 2016 për teknologjinë e saj mRNA, ndërsa pretendon se Pfizer dhe BioNTech më pas kopjuan të njëjtën teknologji për vaksinën e tyre.

“Ne po i ngremë këto padi për të mbrojtur platformën inovative të teknologjisë mRNA, të cilën ne e filluam, investuam miliarda dollarë në krijimin dhe krijuam patentën tonë gjatë dekadës para pandemisë COVID-19,” tha CEO i kompanisë, Stéphane Bancel.

Pas