Sociale

Mjekja në tone të ashpra qytetarëve: Vjen vetë shoku Covid ju kafshon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:52 - 05/08/20 |
Opi Nion

Mjekja kirurge Lindita Shosha ka publikuar në rrjetet sociale imazherinë e një mushkërie të prekur dhe të dëmtuar nga Covid -19. Me tone të ashpra, ajo u është drejtuar atyre qytetarëve që nuk besojnë në ekzistencën e virusit apo që ju referohen teorive të ndryshme të konsipracionit duke mos treguar kujdes dhe duke mos u ruajtur.

“Përditë shohim imazhe problematike të skanerave të mushkërisë copë -copë, sugjerus shume te fortë për infeksionin nga Covid -19.  Kush jeni ju, more palaço ordinerë nëpër rrjete sociale e media, qe helmoni kët milet me teoritë konspirative, jo po nuk egziston, jo po mjekët po gënjejnë, gjithë bota po gënjen. Veçse, kur të bini në dorë të mjekëve e të luteni për një fije fryme, mire është t’ju nxjerim nga dritarja të ajroseni në bahcen, me barin e përveluar nga 45 gradshi i të nxehtit afrikan. Po këtë se bëjmë dot për askënd, as për ju, sepse respektojme veten, profesionin, qe i kemi kushtuar gjithë jetën per nder të jetes se atyre qe na besojne”, shkruan mjekja.

Më tej ajo bën thirrje për qytetarët që të tregojnë kujdes, ndërsa thotë se mjekët po punojnë në kushtet më të vështira, duke rrezikuar edhe jetën e tyre.

“Vini gishtin kokes, mbrohuni sa te mundni, e nëse nuk e doni jetën tuaj, vjen vet shoku Covid, ju përqafon e kafshon madje, me mall te paparë, po të tjerët mos i helmoni e vrisni me injorancën tuaj stratosferike, vrastare te jetes. Po punojme nonstop, ne kushtet me te veshtira te jetes tone, po u sherbejme njerezve duke rezikuar veten , familjet, femijet, prinderit, miqte. Njerezit kane semundje nga me te ndryshmet, ca prej tyre, tumorale e na shohin ne drite te syrit per ” shprese” e duhet te jemi aty , ne frontline tju sherbejme atyre qe e duan jeten, atyre qe duan te shohin diellin e se nesermes, e duhet te jemi te forte. Mbyllini mor, gojet tuaja te liga, hapni syte, e veshet, e kujdesuni per jeten, qe Zoti jua ka fal vec nje here.Jemi ne kete situate per shume arsye, po nje prej tyre eshte papergjeshmeria e paprecedent e individeve te tille. Lerini mjeket, te punojne te qete, ne keto kohe tejet te veshtira, perpos vapes, Covidit, rasteve problematike qe kerkojne zgjidhje, lodhjes se tejzgjatur, s’ju kemi mangut dhe mendjet e helmatisura nga virusi i injorances”, shkruan Shosha./Opinion.al

 

 

 

Pas