Kryesore

Miratohet buxheti 2022, PS voton kundër amendamenteve të BraçesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:00 - 25/11/21 |
Opi Nion

Është miratuar me 77 vota pro dhe 46 kundër, buxheti për vitin 2022.

Gjithashtu Partia Socialiste ka votuar kundër 10 amendamenteve të Erion Braçes, për të cilat votuan pro vetëm 8 deputetë.

Deputeti socialist prezantoi sot një sërë amendamentesh në Kuvend, që sipas tij duhet të përfshihen në paketën e re fiskale. Duke thënë se me këtë paketë të prezantuar nga qeveria është goditur më i dobëti, Braçe ka kërkuar të hiqet favorizimi TSVH-së për hotelet me 5 yje, pasi sipas tij mjafton favori që ju kemi bërë me lejimin e kazinove.

Amendamentet e Erion Braçes që u hodhën poshtë:

-Barazim i TVSH-së 20% në bujqësi

– Taksimi i birrës dhe i pijeve alkoolike

– 0% TVSH për inputet bujqësore

– Taksim i qumështit pluhur për të gjithë importuesit

– Taksim i Vajit të palmës 150 lekë /kg

– Heqja e favorizimit të TVSH-së për hotelet me 5 yje

– Heqja e favorizimit të TVSH-së për brande ndërkombëtare

– TVSH për furnizimin me tokë për ndërtimet në zonat rezidenciale dhe bregdet

Pas