Aktualitet

Ministri turk: Shqipëria të dëbojë gylenistet, të mbyllë kolegjet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:06 - 19/10/18 |
b.f

Turqia pret që Shqipëria të largojë gjithë gylenistët që shteti turk e konsideron organizatë terroriste.

Në një konference për mediat me ministrin Bushati, kryediplomati turk, Mevlut Çavusoglu u shpreh se në Shqipëri ka një strukturë të organizuar të organizatës FETO, që është e përqëndruar kryesisht në sistemin arsimor.
Ministri turk kërkon nga qeveria shqiptare që të mbyllë institucionet e organizatës FETO, ashtu sikurse Turqia nuk strehon në vend terroristë nga Shqipëria.

“Është e dobishme të shikojmë se si funksionin organizata FETO. Në Shqipëri dhe në vendet e tjera kanë përdodur sistemin arsimor dhe kanë depërtuar shumë mirë brenda në sistemin shtetëror. Kjo organizatë terroriste është një kërcënim i hapur dhe i madh kundër Turqisë. E dimë që këtu ka elementë të FETO dhe ne presim diçka nga Shqipëria mike.

Presim që të mbyllen institucionet që zhvillojnë veprimtari anti-turke në Shqipëri. Ata mund të bëjnë çdo gjë. Ne nuk strehojmë asnjë terrorist që mund të vijë nga Shqipëria. Këtë presim edhe nga miqtë tanë. I kemi dhënë listat me emrat e tyre dhe të personave me të cilët ne kërkojmë ekstradimin e tyre”, u shpreh ministri turk Çavusoglu.

Pas