Bota

Ministri i Jashtëm rus:Zelensky nuk dëshiron të bëjë kompromise, shtyn paqen e dy vendeveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:05 - 26/12/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov tha se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe “shefat e tij” nuk janë të gatshëm të bëjnë kompromise që do t’i jepnin fund luftës në Ukrainë.

Sa i përket kompromiseve, Zelensky tha gjatë vizitës së tij në SHBA se një paqe e drejtë do të thotë pa kompromise. Kjo është pikërisht linja e mendimeve dhe sugjerimeve të tij.

“Pikërisht për këtë është e nevojshme që ata të mundin Rusinë jo vetëm në fushën e betejës, siç pretendojnë ata, por edhe duke shkaktuar një disfatë strategjike, në mënyrë që të dekurajojnë të gjithë të tjerët. Ky është thelbi i situatës aktuale. Shumica dërrmuese e vendeve në botë e shohin qartë këtë”,-tha Lavrov.

Pas