Bota

Ministrat e Mbrojtjes SHBA-Rusi flasin për luftën, çfarë iu kërkua Moskës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:55 - 13/05/22 |
Opi Nion

Për herë të parë që pas fillimit të sulmeve ruse në Ukrainë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes së SHBA, Lloyd Austin dhe homologu i tij rus, Sergei Shoygu, zhvilluan këtë të premte një bisedë telefonike, gjatë së cilës Austin bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm.

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se gjenerali Austin kishte theksuar rëndësinë e mbajtjes së komunikimit, pasi Moska ishte shfaqur e painteresuar për të folur me SHBA, gjatë përpjekjeve që kjo e fundit kishte bërë më herët.

Telefonata një orëshe nuk zgjidhi ndonjë çështje specifike dhe nuk çoi në ndryshime në politikën ruse.

Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se kishte qenë pala amerikane ajo që e kishte bërë telefonatën dhe se palët kishin diskutuar “çështjet aktuale të sigurisë ndërkombëtare… duke përfshirë situatën në Ukrainë”.

Pas