Kryesore

Mësimi online, Kryemadhi: Qeveria po tallet me studentët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 03/11/20 |
Opi Nion

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka reaguar në lidhje me vendimin për zhvillimin e mësimit online.

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Kryemadhi ka thënë se ky vendim është i padrejtë dhe i pa konsultuar më parë me studentët.

Sipas kryetares së LSI qeveria po tallet me studentët pasi nuk po iu ofron kushtet për të lehtësuar studentët në kohë pandemie.

 “Vendime që nuk janë konsultuar asnjëherë as me studentët, as me stafin akademik. Studentët pjesë e talljes, abuzimit të qeverisjes në ikje dhe me vazhdimësinë e kësaj situate shkon dhe në mbyllje të universiteteve, duke u mbyllur studentëve mundësitë për një mësim normal si gjithë studentët, por nga ana tjetër mungesa e infrastrukturës e bën edhe më të vështirë mësimin. Ajo që ne kemi kërkuar ka qenë subvencionim 100% të studentëve. Situata ku ka ndodhur është një situatë që studentët kanë qenë të papërgatitur, qiratë, tarifat. E pamë në karantinën e parë që studentët i nxorën jashtë loje të gjitha proceset që kishin bërë pagesat e mëpërparshme. Shumë familje kanë kosto shumë të mëdhaja ekonomike. Në takimin që mora pjesë me gratë naftëtare, shumica e tyre i kishin edhe fëmijët në universitete, dhe shumë prej problemeve tashmë i bashkëngjitet dhe mësimi online. FSHN dhe Mjekësia, që bazën kryesore kanë laboratorët dhe praktikat e kanë shumë më të vështirë. Do të doja të dija nëse është pyetur apo jo ministrja e arsimit. Për mos folur më pas për  situatën ekonomike, arrogancës qeverisëse që po e rëndon.”- tha Kryemadhi./ Opinion.al

Pas