Bota

Mbyllet marrëveshja G20, konfirmohet fondi 100 miliardë për vendet në zhvillim  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:04 - 31/10/21 |
Opi Nion

Marrëveshja për deklaratën përfundimtare të samitit të G20 është mbyllur.  Këtë e mëson agjencia ANSA nga burime diplomatike, sipas të cilave është arritur një marrëveshje edhe për aspektet klimatike, për të cilat është negociuar deri në fund: Në samit është arritur një marrëveshje për tavanin maksimal prej 1.5 gradësh për ngrohjen globale.

Dokumenti – Deklarata përfundimtare e G20 në Romë i referohet afatit të “mesit të shekullit” për arritjen e emetimeve zero.

Kjo është bërë e ditur nga burime të Elysee, duke nënvizuar se “diversiteti” është marrë parasysh në qëndrimet e disa vendeve, si India, Kina dhe Indonezia. Vendet e G20 do të përfundojnë financimin e impianteve të reja të qymyrit deri në fund të vitit. Dokumenti përfundimtar konfirmon fondin 100 miliardë të klimës për të mbështetur vendet në zhvillim. Angazhimi real do të ishte nëse do të kishte një “ndërmarrja të veprimeve të mëtejshme” për klimën “në këtë dekadë”./Opinion.al

Pas