Bota

Mbi 30 mijë viktima nga COVID-19 por italianët shijojnë lirinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:47 - 08/05/20 |
Al Do

Italia është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që regjistroi më shumë se 30,000 vdekje të lidhura me koronavirusin.

Autoritetet raportuan 243 viktima të tjera të premten – nga 274 një ditë më parë – duke çuar totalin në 30,201.

Numri ditor i rasteve të reja të konfirmuara ra në 1.327, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 217,185.

Italia ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve të regjistruara zyrtarisht të koronavirusit në botë, pas Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

Britania kaloi nivelin 30,000 të mërkurën. Spanja është vendi i tretë i prekur në Evropë me më shumë se 26,000 vdekje.

Italia tani ka filluar të lehtësojë kufizimet, megjithëse fotografitë e shpërndara në mediat sociale të njerëzve që injorojnë rregullat e distancimit dhe mos veshjen e maskave ​​mbrojtëse në zona të ngjeshura kanë krijuar frikë.

Këtë javë, italianët kanë qenë në gjendje kryenin ushtrime fizike në natyrë për herë të parë  pas disa javësh. Ata kanë qenë në gjendje të vizitojnë të afërmit – por jo miqtë – brenda rajonit të tyre.

Kishat katolike po përgatiten për rihapen në 18 maj, por do të ketë distancë të rreptë sociale dhe besimtarët duhet të veshin veshje mbrojtëse. Besime të tjera gjithashtu do të lejohen të mbajnë shërbime fetare.

Sidoqoftë, shkollat, kinematë dhe shumica e dyqaneve do të qëndrojnë të mbyllura dhe të gjitha tubimet publike janë akoma të ndaluara. Bare dhe restorante do të fillojnë të lejojnë klientët të ulen në tavolina në qershor. /Opinion.al

Pas