Rajoni

Masat anti-Covid në Maqedoninë e Veriut/Të pavaksinuarit nuk hyjnë në lokale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:13 - 16/11/21 |
Opi Nion

Rritja e rasteve të reja dhe numrit të viktimave nga Covid-19, në dy muajt e fundit, ka çuar Maqedoninë e Veriut në shtrëngim të masave.

Sipas një vendimi të fundit, nga qeveria e Maqedonisë së Veriut, të miratuar më 16 nëntor, me kërkesë të Ministrisë së Shëndetësisë, nuk do të lejohet hyrja në ambientet e mbyllura, pa qenë të vaksinuar me dy dozat, shkruan REL.

Mësohet se qytetarët maqedonas nuk do të mund të futen nëpër lokale, restorante apo qendra tregtare pa i pasur të dyja dozat e vaksinës.

Si duket institucionet shëndetësore, në Maqedoninë e Veriut, presin që masat e vendosura të ndërgjegjësojnë qytetarët dhe këto të fundit të vendosin të vaksinohen kundër Covid-19./Opinion.al

Pas