Bota

Masakra në Bucha, BE paralajmëron sanksione të tjera ndaj Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:18 - 03/04/22 |
Opi Nion

“Masakra e Buchas ishte e qëllimshme. Rusët synojnë të eliminojnë sa më shumë ukrainas. Ne duhet t’i ndalojmë dhe t’i përzënë ata”, tha ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba në Tëitter.

Kuleba bën thirrje për “sanksione të reja shkatërruese të G7 tani: embargo ndaj naftës, gazit dhe qymyrit; mbyllja e të gjitha porteve për anijet dhe mallrat ruse; shkëputja e të gjitha bankave ruse nga Swift”.

Ndërkohë, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se Rusia do të përballet “me sanksione të mëtejme të BE-së”.

“I tronditur nga imazhet e tmerrshme të mizorive të kryera nga ushtria ruse në rajonin e çliruar të Kievit, Bucha. BE-ja po ndihmon Ukrainën dhe OJQ-të në mbledhjen e provave të nevojshme për ndjekje në gjykatat ndërkombëtare. Mbështetje dhe sanksione të tjera do të pasojnë nga BE”, u shpreh ai./Opinion.al

 

Pas