Aktualitet

Marrëveshja për Zgjedhoren, OSBE: Kompromisi në dobi të qytetarëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:26 - 05/06/20 |
Al Do

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes palëve për Reformën Zgjedhore.

OSBE mirëpret marrëveshjen ndërpartike për reformën zgjedhore, në përputhje me rekomandimet e OSBE/ODIHR-it. Ata shkruajnë se ky është një proces thelbësor të cilin e kanë mbështetur prej vitesh.

Është për t’u lavdëruar fakti që të gjitha partitë politike u bënë pjesë e këtij procesi dhe që propozimet e tyre konstruktive si edhe aftësia e tyre për të bërë kompromis e për të pranuar pikëpamje të ndryshme kontribuan në një hap të rëndësishëm përpara për demokracinë në Shqipëri, në dobi të qytetarëve shqiptarë.

Përgëzojmë anëtarët e Këshillit Politik të reformës zgjedhore për përkushtimin e tyre të vendosur për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare. Ne shpresojmë që të gjitha ndryshimet e dakordësuara të miratohen në Kuvend sa më shpejt që të jetë e mundur.

Prezenca mbetet e gatshme të vijojë të mbështetë autoritetet shqiptare gjatë zbatimit të reformës.” – shkruhet të reagimin e prezencës së OSBE-së.

Kujtojmë se palët politike arritën sot në një marrëveshje për Reformën Zgjedhore duke u dakorduar për të aplikuar identifikimin biometrik për 100% të votuesve në zgjedhjet e ardhshme ndërsa administrimi zgjedhor do të mbetet ashtu siç është. / Opinion.al

Pas