-U tha në Opinion

Marrëveshja në Uashington, Haxhiu: Show në Shtëpinë e Bardhë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:56 - 07/09/20 |
Opi Nion

Gazetari Baton Haxhiu ka patur një vështrim kritik lidhur me marrëveshjen e firmosur në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë.

Në studion e emisionit “Opinion” Haxhiu tha se kjo marrëveshje nuk sjell asgjë në implementimin e saj duke e cilësuar atë veç një show për Shtëpinë e Bardhë.

“Të gjitha pikat kanë qenë në marrëveshjet Evropiane, në Potsdam, në Berlin dhe në Sofje. Pika që ka të bëjë me Izraelin ka qenë shumë e diskutuar, sepse edhe Turqia ka qenë kundër vendosjes së ambasadës . Asnjë pikë nuk ka forcën implementuese. Nëse s’do merrte pjesë Kosova do bënte gabim, por pjesëmarrja  në këtë  marrëveshje, përveçse një shoë në Shtëpinë e Bardhë nuk sjell asgjë në implementimin e saj. Kjo marrëveshje do të përballet në Bruksel”, tha Haxhiu, duke shtuar se pas kësaj SHBA nuk do të impenjohen më me çështjen e Kosovës.

“Ky është momenti i fundit kuyr SHBA do të angazhohen për Kosovën në të ardhmen”, tha gazetari./Opinion.al

Pas