-U tha në Opinion

Marku: Nëse dikush mendon të manipulojë zgjedhjet, do çojë në luftë civile


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:24 - 26/05/20 |
Opi Nion

Pedagogu Mark Marku u shpreh në emisionin “Opinion” se opozita duhet të përgatitet për të hyrë në zgjedhje në çdo rrethanë, megjithatë sipas tij për të zgjidhur problemin duhet krijimi i një qeverie teknike. Marku tha se megjithatë, në këto kushte të reja të krijuara, kushdo që mendon të manipulojë zgjedhjet do ta çonte vendin në luftë civile.

Marku: Nëse duhet ta zgjidhim problemin duhet të krijojmë një qeveri teknike.

Fevziu: Nëse Rama nuk e krijon qeverinë teknike, a duhet të shkojë opozita në zgjedhje?

Marku: Patjetër që opozita duhet të përgatitet të hyjë në zgjedhje në cddo rrethanë. Opozita është një trupë e madhe në Shqipëri, si kudo në botë. Nëse dikujt i shkon mendja të manipulojë zgjedhjet sidomos në këto kushte do të çojë vendin në luftë civile. Duhen marrë parasysh rrethanat e reja dhe opozita duhet t’i shfrytëzojë këto rrethana të reja . E para nga njëra anë t’u japë alternativë qeverisjeje shqiptarëve. Unë jam kundër idesë që të bëhen në shtator a tetor, pranvera është zgjidhja më e mirë. Unë do doja që në kodin zgjedhor të saktësohet: tre muaj para të krijohet një qeveri që administron zgjedhjet. Dhe kjo do na bënte që për nja 10 vjet të harronim vesin e vjedhjes së zgjedhjeve./Opinion.al

Pas