Bota

Macron kundër anëtarësimit të Ukrainës në BE: I kuptoj qëndrimet emocionale, por…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 11/03/22 |
Opi Nion

Presidenti francez Emmanuel Macron tani po flet në konferencën e lajmeve në Versajë pas takimit të sotëm të Këshillit të BE-së. Ai tha se objektivi kryesor i Bashkimit Evropian ishte “kthimi i shpejtë i paqes, duke filluar me armëpushimin e ndjekur nga një tërheqje e shpejtë e trupave ruse”.

Udhëheqësi francez tha se kjo është arsyeja pse blloku po vazhdonte presionin ndaj Rusisë dhe po mbante gjithashtu një dialog shumë kërkues, veçanërisht në lidhje me kancelaren gjermane. “Ne mbështesim Ukrainën sot dhe do ta bëjmë këtë për aq kohë sa të zgjasë lufta. Dhe ne do të jemi aty për rindërtimin e këtij shkatërrimi të shkaktuar nga Rusia. Ne do të jemi atje për ta ndihmuar atë të qëndrojë dhe të qëndrojë në këmbë,” tha ai.

Macron u shpreh se BE-ja kishte propozuar reth 500 milionë euro ndihmë shtesë për Ukrainën. “Mesazhi që ne i dërguam fillimisht popullatës ukrainase është se rruga për në Evropën tonë është e hapur për ta.

Lufta e tyre për liri dhe demokraci, për vlerat që ne të gjithë ndajmë ka treguar se Ukraina është me të vërtetë një anëtare e familjes sonë evropiane. 

Ndërkohë lidhur me anëtarësimin e Ukrainës në BE, Macron u shpreh: “Unë mund ta kuptoj reagimin emocional dhe pritjet që janë atje”.

“A mund të kemi masa të jashtëzakonshme për një vend që është në luftë pa respektuar kriteret për pranimin? Përgjigja është jo”.

Pas