Te Fundit

LSI:Para drejtësisë bosët e inceneratorëve, mega-afera vazhdon me bekimin e RamësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 13/07/22 |
Opi Nion

Lëvizja Socialiste për Integrim vazhdon të denoncojë skandalin e inceneratorëve, e cila, sipas tyre sa vjen e thellohet.

Në një deklaratë për mediat, nënkryetarja e LSI, Erisa Xhixho tha se kjo megaaferë ka përlyer emrin e njerëzve të pafajshëm, të cilët paratë që kanë qarkulluar në emër të tyre nuk i kanë parë as në ëndërr.

Ndër të tjeta, Xhixho tha se kjo vepër kriminale nuk mund të vazhdonte pa bekimin e qeverisë Rama dhe i bëri thirrje SPAK që të vendosë para drejtësisë bosët e inceneratorëve që shpenzojnë miliona lekë në udhëtime jashtë vendit.

Skandali i inceneratorëve i denoncuar me forcë nga LSI sa vjen e thellohet. Ai është shembëlltyra më e plotë e qeverisjes së vendit, është prova më e qartë e kapjes së qeverisë nga mafia e plehrave dhe e shndërrimit të qeverisë në shërbëtore të klaneve kriminale të korrupsionit. Kjo megaaferë ka përlyer emrin e njerëzve të pafajshëm e të pamundur, të cilët paratë që janë qarkulluar në emër të tyre nuk i kanë parë as në ëndërr. Ky grup i strukturuar kriminal që nuk kursen të gjallë as të vdekur nuk mund të ketë vepruar pa bekimin qeverisë Rama.

  • Janë 24 kompanitë fiktive me të cilat janë vjedhur plot 189 milionë dollarë, të cilat janë fonde publike.
  • Ndërkohë, ne paguajmë çdo ditë 80 mijë dollarë për kontratat korruptive të Klodian Zotos, i cili ndodhet në kërkim.

Por pavarësisht kësaj, të varfërit shtohen në Shqipëri, ku vetëm një kilometër rrugë kushton 20 milionë euro, ku inceneratorët që nuk kanë djegur një gram të vetëm mbetje deri tani, u kanë kushtuar shqiptarëve miliona euro. Të varfërit sa vijnë e shtohen në vendin me çmimin më të lartë të naftës në rajon, të certifikuar nga bordi i zhvatjes. Të varfrit shtohen përditë në Shqipëri, ku qeveria injoron çdo nismë që do të lehtësonte sadopak barrën e krizës së çmimeve. Të varfrit shtohen përditë në Shqipërinë e miliona turistëve të huaj, ku vetë shqiptarët nuk ia lejojnë dot vetes as një javë pushime.Të varfrit shtohen sepse nuk kanë pasur as kanë asnjë mbështetje financiare nga kjo qeveri, e cila i braktisi gjatë pandemisë, ndërsa bosët e inceneratorëve shpenzonin miliona euro për udhëtime jashtë vendit. Prioriteti i vetëm i kësaj qeverie janë një grusht njerëzish që pasurohen përditë në kurriz të qytetarëve të varfër. Sepse kjo është qeveria e përfituesve nga tenderat pa garë e nga koncesionet”,-deklaroi Xhixho.

Pas