Kryesore

Lil solid/Edhe teknologjia e produkteve me ngrohje me përmasa më të vogla


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:45 - 09/08/21 |
Opi Nion

Sikurse ajo e telefonëve, edhe teknologjia e produkteve me ngrohje po eksperimenton me përmasa më të vogla. Lil Solid, siç thotë dhe emri, premton të jetë solid pavarësisht përmasave; peshon vetëm 99 gramë; dhe kosto më të ulët.

Lil Solid është një prodhim i kompanisë koreane KT & G, e njohur në Azi për produktet pa tym. Vitin e kaluar, Philip Morris International nënshkroi marrëveshje me kompaninë koreano jugore që i dha të drejtat e shpërndarjes së produktit në Azinë Qëndore dhe në Europën Lindore.

Njësoj si produkti i PMI-së, IQOS, lil Solid funksionon me ngrohje, pa djegie pra, e ngroh fijen e duhanit në 350 gradë, duke shmangur djegien dhe kësisoj edhe ekspozimin ndaj kimikateve të dëmshme tëçliruara nga djegia. Por, përveç përmasave ka edhe disa ndryshime të vogla, si përshembull se ngrohjen e realizon përmes një gjilpëre, e cila penetron fijen e duhanit, ndërsa hapja e lil Solid 2.0 bëhet duke zhvendosur mbulesën e kapakut. Lil Solid mbështetet nga IQOS.

Ndonëse prodhohen nga kompani duhani, produktet me ngrohje janë në fakt, një ndërthurje e teknologjisë me shkencën e reduktimit të dëmit. Ato janë komercializuar në vitin 2015, duke gjetur një përqafim të gjerë në Azinë Lindore, ku në Japoni shitjet e cigareve kanë pësuar rënie të konsiderueshme, me 10% çdo vit.

 

Pas