-Jetë dhe Stil

Lamtumirë Nola. Kush ishte i fundmi i rinocerontëve të bardhë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:00 - 23/11/15 |
b.f

Nola, një nga katër ekzemplarët e fundit të rinocerontëve të bardhë të veriut, u shua në koopshtin zoologjik të San Diegos në Kaliforni, Ishte një femër në të 41-tat: në 13 nëntorin e kaluar i ishte nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale pas një infeksioni që kishte marrë. Më pas gjendja e saj u përkeqësua dhe përgjegjësit e zoo-së vendosin të përdornin eutanazinë. Pas shuarjes së Nola-s, ekzemplarët e rinocerontëve të bardhë të veriut kanë mbetur tre: dy femra dhe një mashkull, që jetojnë në Kenia.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas