Bota

Kush ishte Ministri i Brendshëm i Ukrainës që humbi jetën, rrugëtimi i tij politikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:08 - 18/01/23 |
Opi Nion

Një helikopter u rrëzua mëngjesin e sotëm pranë një kopshti fëmijësh në lindje të kryeqytetit ukrainas, Kievit. 18 persona kanë humbur jetën, mes tyre tre fëmijë dhe ministri i Brendshëm i Ukrainës, Denys Monastyrskyi.

Denys Monastyrskyi është politikani i parë i nivelit të lartë, i cili ka humbur jetën që nga fillimi i luftës vitin e kaluar.

Kush ishte Denys Monastyrskyi dhe si ishte rrugëtimi i tij në politikë?

Ministri i Brendshëm 42-vjeçar ishte një anëtar i shquar i kabinetit të Presidentit Volodymy Zelensky. Ai ishte një figurë e njohur për ukrainasit gjatë gjithë luftës, pasi informonte publikun për viktimat e sulmeve me raketa ruse që kur Ukraina u pushtua në shkurt 2022.

Zyrtarët ukrainas thanë se në bordin e helikopterit ndodheshin gjashtë zyrtarë të ministrisë dhe tre anëtarë të ekuipazhit.

Zëvendësministri i parë Yevhen Yenin vdiq së bashku me sekretarin e shtetit Yurii Lubkovich, detyra e të cilit ishte të organizonte punën e ministrisë.

Përpara se të transferohej në ministrinë e brendshme, Yenin ndihmoi në përfaqësimin e qeverisë së Ukrainës jashtë vendit.

Z.Timoshenko tha se puna e ministrisë së brendshme nuk do të ndikohej nga humbja e drejtuesve të saj, por kolegët e qeverisë u tronditën dukshëm teksa reaguan në televizionin kombëtar.

Një mike e ministrit të ndjerë, deputetja Mariia Mezentseva, tha se ishte një tragjedi për të gjithë pasi ministria kishte një rol të rëndësishëm në reagimin e Ukrainës ndaj pushtimit.

“Ai iu përgjigj 24/7 kolegëve, miqve dhe familjes së tij. Ai ishte shumë i afërt me Presidentin Zelensky që nga dita e parë e fushatës së tij presidenciale,” tha ajo për BBC.

Shefi i policisë kombëtare Ihor Klymenko shkroi në Facebook se helikopteri i përkiste shërbimit të urgjencës shtetërore të Ukrainës, ndërsa zyrtarë të tjerë thanë se dukej të ishte një aeroplan francez Super Puma.

Prindërit po i sillnin fëmijët e tyre në kopsht para se të shkonin në punë kur helikopteri u rrëzua.

“Dhimbja është e papërshkrueshme,” tha presidenti. “Helikopteri ka rënë në territorin e një prej kopshteve”.

Denys Monastyrsky, u bë ministër i brendshëm i vendit në korrik 2021, vetëm gjashtë muaj para se Rusia të pushtonte vendin.

I lindur në qytetin perëndimor të Khmelnytsky në vitin 1980, ai fillimisht ndoqi një karrierë juridike në praktikën private, por hyri në politikë në 2014.

I rekrutuar si ekspert ligjor, ai ishte pjesë e ekipit të Volodymyr Zelensky për kreun e presidencës në 2019.

Si anëtar i partisë “Shërbëtori i Popullit” i presidentit, ai u zgjodh në parlament po atë vit dhe mori me shpejtësi një rol të spikatur si kreu i komisionit parlamentar për çështjet e zbatimit të ligjit.

Por lëvizja e tij në politikën e parë erdhi pas dorëheqjes së papritur të ministrit të mëparshëm të brendshëm, Arsen Avakov.

Kishte zëra se Zelensky po përgatitej të shkarkonte Avakovin, i cili shihej si pengesë në përpjekjet e presidentit për të luftuar korrupsionin.

Në atë kohë, emërimi i z.Monastyrsky u interpretua si konsolidim i kontrollit të presidentit në pushtet.

Si ministër i brendshëm, Monastyrsky ishte përgjegjës për policinë dhe sigurinë brenda Ukrainës.

Kur Rusia nisi pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt 2022, ai u përball me sfidën e grumbullimit të mbështetjes ndërkombëtare për luftën kundër Kievit.

Ai dha intervista për shtypin botëror duke paralajmëruar për një “katastrofë humanitare” dhe duke theksuar sfidat me të cilat përballen shërbimet e urgjencës të Ukrainës, të cilat gjithashtu janë nën kontrollin e ministrisë së brendshme.

Ai luajti gjithashtu një rol kyç në informimin e publikut ukrainas për viktimat e shkaktuara nga sulmet me raketa ruse./Opinion.al

Pas