Life Style

Kur “Othello” i Shekspirit do shfaqej për herë të parë në Teatrin Kombëtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:36 - 26/05/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-“Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 20 dhjetorit 1952, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me shfaqjen “Othello” të Shekspirit në Shqipëri sipas versionit sovjetik.

Radio-Tirana (Shqipëri) : demokratizimi i Othellos

 “Othello i Shekspirit sapo është demokratizuar nga rusët. Ai nuk është më një personazh i gllabëruar nga xhelozia, por një njeri i mirë, bujar dhe përparimtar.

Versioni sovjetik i shfaqjes, i cili së shpejti do të prezantohet (1) para publikut në Shqipëri, do të tregojë Jagon e vërtetë, një fashist të kohëve moderne, një nga ata burra që nuk ndalet para çdo lloj pengese për të shtypur dhe për të sunduar njerëzit.

(1) “Othello” i Shekspirit, me regji të A.J. Ricko është luajtur për herë të parë në Teatrin Kombëtar Shqiptar në 1953.

https://www.darsiani.com/la-gazette/kur-othello-i-shekspirit-do-te-shfaqej-per-here-te-pare-ne-teatrin-kombetar-sipas-versionit-sovjetik-paris-presse-1952/

Pas