Sport

Kupa e Afrikës, lojtarët kërkojnë katër pushime gjatë ndeshjes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 22/06/19 |
Opi Nion

Futbollistët që do të marrin pjesë në ndeshjet e Kupës së Afrikës ndihen të rrezikuar për shëndetin e tyre.

Vendet ku do të luhen këto ndeshje janë të “pushtuar” nga i nxehti ekstrem, ndërsa takimet e pasdites të këtij kompeticioni do të luhen në temperatura mbi 40 gradë celsius, kushte aspak normale për një ndeshje futbolli.

Për shaka të temperaturave të larta futbollistët kërkojnë të shtohen pushimet e shkurtra gjatë 90 minutave për të pirë ujë dhe për tu freskuar.

Federata afrikan e futbollit ka vendosur që loja të ndalet në minutën e 30 dhe 70 të takimit./ Opinion.al E.Xh.

Pas