Aktualitet

Kryeministri Rama tregon si të aplikoni për kartë identiteti ose pasaportë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:32 - 11/05/20 |
Al Do

Aplikimi për dokumentet e identifikimit, kartë identiteti ose pasaportë, tashmë bëhet npërmjet platformës e-albania. Në një status në Facebook, kryeministri Rama sqaron se procesi tashmë është më i lehtë për qytetarët.

“Procesi është lehtësuar ndjeshëm dhe koha është përgjysmuar me heqjen e sportelit e të radhës në komisariat. Karta ID apo Pashaporta Biometrike tanimë merren duke aplikuar online në e-albania.”- shkruan Rama.

Breda 8 ditëve nga aplikimi policia kryen verifikimet por kjo procedurë mund të zgjasë 24 orë për ata që e kërkojnë të përshpejtuar.

Pas kryerjes së verifikimeve, qytetari njoftohet me e-mail për të marrë orarin e paraqitjes fizike për dhënien e gjurmëve biometrike në zyrën përkatëse të kompanisë Aleat. Procesi kryhet sipas orarit të dhënë online. /Opinion.al

Pas