Bota

Kriza energjitike/ Franca mund të ndërpresë energjinë dy orë në ditëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:52 - 15/09/22 |
Opi Nion

Qytetarëve francezë mund t’u duhet të kalojnë dy orë në ditë pa energji elektrike në një skenar të rastit më të keq të përshkruar nga operatori i rrjetit të tij kombëtar.

Daily mail shkruan se, operatori i sistemit të energjisë elektrike në Francë, RTE  dha një përmbledhje se si mund të duket një dimër ekstrem në të gjithë vendin, ndërsa banorët përgatiten për një kthesë të ashpër të sezonit pasi Rusia ndërpreu eksportet e gazit natyror në vendet e BE-së.

Një skenar bazë është se nuk do të ketë probleme me furnizimin, por një dimër më i ftohtë se normali mund të bëjë që fabrikat të mbyllin disa nga linjat e tyre të prodhimit ose të ndërpresin prodhimin për një ditë të javës.

Një skenar më ekstrem është se uljet vullnetare nga bizneset nuk mjaftojnë.

Drejtori ekzekutiv i RTE, Thomas Veyrenc tha se familjet franceze mund të përballen me ndërprerje të planifikuara të energjisë deri në dy orë në mbrëmje ose herët në mëngjes.

Ai tha se në skenarin e mesëm do të kërkojmë ulje vullnetare të konsumit, veçanërisht nga kompanitë me të cilat po nënshkruajmë partneritete.Veyrenc e bëri të qartë se skenari më i keq është i pamundur dhe se ndërprerja e të gjithë rrjetit nuk është e mundur.

Franca po lançon një aplikacion për të paralajmëruar dyqanet për nivelin e tendosjes në rrjetin elektrik, të quajtur Ecowatt.

I vendosur të nisë në fund të shtatorit, ai do të përdorë një sistem semafori për të paralajmëruar qytetarët për ndërprerjet e mundshme të energjisë dhe do të rekomandojë veprime miqësore me mjedisin, si p.sh. ulja e termostatit.

Vendi i flotës më të madhe në botë të reaktorëve bërthamorë pas Shteteve të Bashkuara, Franca është më pak e ekspozuar se fqinjët e saj ndaj një ndërprerjeje të furnizimit me gaz rus si hakmarrje ndaj sanksioneve perëndimore. Por një numër i paprecedentë i ndërprerjeve të reaktorëve e ka çuar prodhimin e energjisë bërthamore franceze në nivelin më të ulët të 30 viteve, duke shtuar krizën e energjisë në mbarë kontinentin.

Problemet me reaktorët bërthamorë të Francës do ta përkeqësojnë dimrin nëse nuk zgjidhen, tha Veyrenc.

“Ka një krizë në prodhimin bërthamor dhe hidroelektrik në Francë,” tha ai, duke shtuar se thatësira e vazhdueshme ka ulur prodhimin hidroelektrik, burimi i dytë më i madh i energjisë elektrike për vendin./Opinion.al

Pas