Aktualitet

KPK e shkarkoi nga detyra, Prokurori i Beratit: Jam pa shtëpi e katandi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:32 - 15/04/21 |
Opi Nion

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar ditën e sotme nga detyra prokurorin e Beratit, Tasim Puci.

Duket se vetë Prokurori i Beratit nuk e ka pritur aspak mirë lajmin për shkakrimin e tij, teksa menjëherë pas shpalljes së vendimit, Puci ka ndjekur nga pas anëtarët e trupës gjykuese, teksa po dilnin nga salla.

“Ku do më çoni tani”?, u është drejtuar Prokurori trupit gjykues të KPK.

Ky reagim ka shkaktuar tensione në sallë, çka ka detyruar forcat e sigurisë të ndërhyjn.

“Jam pa shtëpi e katandi,” tha prokurori i saposhkarkuar përpara se të largohej nga salla.

Procesi i vetingut për prokurorin e Prokurorisë së Beratit, Tasim Puci, u krye nga trupa e kryesuar nga Olsi Komici, me relatore Suela Zhegu dhe anëtare Genta Tafa Bungo. Sipas relatimit, ai u gjet me probleme në të tre kriteret e rivlerësimit.

Bëhet me dije se gjatë seancës dëgjimore, prokurori Puçi u pyet në lidhje me një kontratë noteriale, në të cilën ai rezultonte pronar i një apartamenti, të cilin ia kalonte vjehrrit dhe disa shkëmbime financiare me këtë të fundit./Opinion.al

Pas